Kullanıcı Arayüz Tasarımı

Kullanıcı Arayüz Tasarımı (UI Design) Nedir?

En basit anlamda, yazılım ve yazılım çıktıları soyut olduğundan, kullanıcının ürünü anlayıp kullanabildiği, kontrol edebildiği ve etkileşimde bulunabildiği tek yol iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzüdür.

Kullanıcı arayüzü tasarımı veya UI tasarımı genellikle bir kullanıcının bir web sitesinde veya teknolojik ürünle etkileşimde bulunabileceği öğelerin görsel düzenini ifade eder.Bu, bir telsizin kontrol düğmeleri veya bir web sayfasının görsel düzeni olabilir. İkisinin arasındaki tek fark, telsizi kullanırken etklileşimde bulunmanın yolu tuşlara parmaklarımızla basmak, web sitesini kullanırken de mouse veya dokunmatik ekranlar aracılığıyla kontrolü sağlamaktır. Sonuçta geliştirilen bir cihaz, kontrol için yazılmış bir yazılım ve etkileşime geçebilmek için somut bir kullanıcı arayüz/arabirim tasarımı sağlanmalıdır.

İyi Bir Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Kullanıcı arayüzü tasarımları sadece potansiyel kullanıcılar için çekici olmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcılar tarafından da işlevsel ve akılda bulundurulmalıdır. Daha açık söylemek gerekirse kullanıcı arayüzleri şık, özgün, yenilikçi ve sade tasarlanmalı kullanılabilirlik ve verimlilik odaklı düşünülmelidir. Kullanıcılar, kullanıcı arayüzünün kendisine çok fazla odaklanmadan, hedeflerine mümkün olduğunca verimli bir şekilde ulaşabilmelidir. Bu bağlamda, iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü, onu kullananlara etkili bir şekilde görünmez hale gelebilmelidir.

UI tasarım ilkeleri kullanıcı dostu bir sonuç etrafında döner. Arayüz tasarımı yapan kimse, ürünü kullanacak olan hedef kitleyi iyi anlamalı ve anlaşılabilir bir kullanıcı arayüzü tasarlamalıdır. Aşırı görsellik ve efektlerden kaçınılmalı, tasarımla karşı karşıya gelen kullanıcıyı yer yer sezgisel veya bilinçli olarak yönlendirebilmelidir. Tasarım, öne çıkarılmak istenen ürün veya verilmek istenen mesajdan daha çok ön plana çıkmayacak şekilde mütevazi durmalıdır.

Bununla birlikte, kullanılabilirlik ve verimlilik, iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzünün tek ölçüsü olmayabilir; Bir kullanıcı arayüzü, kullanıcılar için eğlenceli ve zevkli bir deneyim yaratmak için tasarlanabilir (örneğin, oyunlarda).

Kullanıcı Arayüzü Tasarlama Araçları

Web ve mobil mecralar çerçevesinde, kullanıcı arayüzü tasarlarken kullanılan en yaygın programlar ve eğitimlerin tıklanabilir bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz. Kısaca en yaygın programlardan bahsetmek gerekirse Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator, Sketch gibi programlar başı çekmektedir. Linux tabanlı işletim sistemlerinin varsayılan görsel programı Gimp gibi programlar da yaygın olmasa da ücretsiz alternatiflerdendir.

Adobe Photoshop (Ücretli Grafik Tasarım Programı) > Photoshop İndir – Ücretsiz Photoshop Eğitimi (Videolu)

Adobe Illustrator (Ücretli Grafik Tasarım ve Vektör Çizim Programı) > Illustrator İndir – Ücretsiz Illustrator Eğitimi

Sketch (Ücretli Mobil Tasarım ve Prototip Çizim Programı) > Sketch İndir – Ücretsiz Sketch Eğitimi

Gimp (Ücretsiz Grafik Tasarım Programı) > Gimp İndir – Ücretsiz Gimp Eğitimi

Inkscape (Ücretsiz Vektör Çizim Programı) > Inkscape İndir – Ücretsiz Inkscape Eğitimi

Vectr (Ücretsiz Vektör Çizim Programı) > Vectr – Ücretsiz Vectr Eğitimi

Bonus – Online Tasarım Araçları

Easel.ly > https://www.easel.ly

Canva > https://www.canva.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir