Adobe Photoshop Çalışma Düzenleri

Photoshop’u ilk açtığınızda size karmaşık veya anlamsız gelebilecek araç kutularını (toolbox), kendi photoshop kullanım amacınıza, keyfinize ve kolay kullanım zevklerinize göre düzenlemeniz, sizi öğrenirken hızlandıracak ve karmaşıklığı ortadan kaldırarak sade bir çalışma ortamı sunacaktır.  Mesela siz fotoğraf düzenlemek istediğinizde, ekranın bir bölümünü kapsayan ve grafik tasarım için kullanılan bir araç kutusu hem sizin özgürce çalışmanızı kısıtlayabilir hem de kafanızı karıştırabilir.

Photoshop amacınıza göre sizlere hazır çalışma düzenleri sunar. Bunun yanında siz alışkanlıklarınıza göre kendize özel (custom) çalışma alanlarını oluşturabilirsiniz. Bu ayarların Adobe hesabınızla oturum açtığınız her ortamda ve her bilgisayarda program tarafından hatırlanması ise en güzel özelliktir. Gelin hem bu çalışma alanlarını birlikte inceleyelim hem de nasıl özel çalışma alanı oluşturup kaydedeceğimize bakalım.

Photoshop Çalışma Alanları – Photoshop Workspaces
Photoshop Çalışma Alanları – Photoshop Workspaces

Essentials – Varsayılan Çalışma Düzeni

Varsayılan olarak, Photoshop Essentials (Temeller) olarak bilinen bir çalışma alanı kullanır. Başlangıçta sağ üst köşeden (resimdeki) farklı bir çalışma alanı seçmediyseniz, Essentials çalışma alanını kullanıyorsunuzdur.  Essentials, birçok farklı görev için uygun genel amaçlı bir çalışma alanıdır. Photoshop’un daha sık kullanılan panelleri (Katmanlar, Ayarlamalar ve Özellikler) ile birlikte Renk ve Renk Örnekleri panellerini içerir.

Varsayılan panellere daha yakından bakalım. Panelleri Yönetme eğitiminde öğrendiğimiz gibi, Photoshop’un panelleri ekranın sağındaki sütunlarda bulunur. Photoshop CC’de yeni olan Kütüphaneler paneli, en sağdaki sütuna sahip olur. En çok kullandığımız paneller (Katmanlar, Özellikler, Renk vb.) Ortadaki ana sütunda bulunur. Sol tarafta ise Geçmiş ve Aygıt Önizleme panellerini tutan dar bir sütun var. Varsayılan olarak, sol sütundaki paneller simgelere dönüştürülür (Adobe, ikonik görünümü çağırır). İkonik görünümde bulunan bir paneli, simgesini tıklatarak genişletebilirsiniz. Paneli daraltmak için simgeyi tekrar tıklayın:

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir